Strona główna

Z Podziel się
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Info o przedsięwzięciu

Booksprint polega na szybkim i zespołowym pisaniu książki. „Podziel się spadkiem. Nowe technologie a sektor GLAM” jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, jakie korzyści przynieść może mariaż nowych technologii i sektora GLAM (galleries, libraries, archives, museums). Interesowało nas to, jak nowe sposoby rejestracji, udostępniania oraz coraz bardziej demokratyczne sposoby dzielenia się dziedzictwem w sieci zmieniają nasz stosunek do przeszłości oraz jaki potencjał tkwi w już zdigitalizowanym materiale, który możemy remiksować, postować i komentować. Wszyscy jesteśmy właścicielami naszego dziedzictwa. Nowe technologie umożliwiają nam dzielenie się nim na szeroką skalę i oferują nowe spojrzenie na to, co otrzymaliśmy w spadku.

Publikacja ta powstała podczas booksprintu zorganizowanego w ramach Festiwalu Kultura 2.0 Status: obywatel [1]. Prowadzenie i redakcja: Aleksandra Janus i Alicja Peszkowska

Zespół autorów i autorek: Klaudia Grabowska, Aleksandra Janus, Agnieszka Koszowska, Łukasz Kowalski, Alicja Peszkowska, Grzegorz Stunża, Barbara Szczepańska, Marcin Werla, Marcin Wilkowski, Joanna Zętar

Prawa autorskie do tekstów i układu posiadają Klaudia Grabowska, Aleksandra Janus, Agnieszka Koszowska, Łukasz Kowalski, Alicja Peszkowska, Grzegorz Stunża, Barbara Szczepańska, Marcin Werla, Marcin Wilkowski i Joanna Zętar.

Teksty i układ są dostępne na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 [2].

Wstęp do książki

Podziel się spadkiem. Nowe technologie a sektor GLAM

Dobre praktyki

Otworz Książkę

Digiedukacja

Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta

Prawo autorskie

Digitalizacja a wolontariat. Społeczna Pracownia Digitalizacji

Energia społeczności. Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL)

Federacja Bibliotek Cyfrowych

To nie jest koniec

Mimo że booksprintowa część dyskusji dotyczących nowych technologii w sektorze GLAM formalnie się zakończyła i zamknęła w niniejszej publikacji, mamy pełną świadomość tego, że jest to zaledwie wycinek i że wiele jeszcze można powiedzieć i napisać na temat (a z biegiem czasu można będzie tylko więcej!), który zdecydowaliśmy się wspólnie poruszyć. Dlatego też sądzimy, że należy traktować ją jako początek rozmowy i zachętę do kontynuowania dialogu. Mamy nadzieję, że to, co udało nam się wypracować wspólnie, okaże się dla Was pomocne, a jeśli chcielibyście włączyć się w tę dyskusję, wnieść do niej własne doświadczenia, komentarze i uwagi, zróbcie to koniecznie – będzie to cenne dla nas wszystkich. Przede wszystkim zapraszamy więc do kontaktu e−mailowego (janus@innemuzeum.pl, alicjapeszkowska@gmail.com) oraz do zajęcia się tą Wiki, na której pracowaliśmy podczas booksprintu. Wiki ta jest chwilowo zamknięta – znaczy to, że z braku moderatora/ moderatorki, którzy czuwaliby nad merytoryką tworzonych treści, haseł i opisów projektów nie można w tej chwili nic dodawać ani modyfikować. Jesteśmy jednak chętni i otwarci na przekazanie administratorskich uprawnień chętnej bądź chętnemu, którzy chcieliby tę niewielką bazę wiedzy rozwijać. Jeśli macie ochotę, bez stawania się moderatorem, dodać bądź zmodyfikować hasło, piszcie proszę do nas, pomożemy. Krótka instrukcja korzystania ze strony dostępna jest pod hasłem „manual”.

W kontakcie,

Aleksandra Janus i Alicja Peszkowska

Manual

Piaskownica: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Wst%C4%99p

Tworzenie nowego hasła

1. Możesz wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst "http://lublinlab.pl/mediawiki/index.php5?title=Nazwa Strony" i nacisnąć Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz pod tekstem utworzyć nowy artykuł Wprawka (to samo można uzyskać, klikając na takiej stronie zakładkę utwórz).

2. Innym sposobem jest kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Wikipedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.

3. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie wyszukiwarki Wiki. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem, tak jak to pokazuje ilustracja poniżej.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Nowy-artykul-2.png/564px-Nowy-artykul-2.png

wstępny wpis haseł i przypisanych autorów

Wszystkie hasła